Aké odrážadlo pre dieťa?

Vyberáte podľa veku dieťaťa a potom podľa materiálu. Kolesá a brzdu riešite až nakoniec.

Výber podľa veku

Už od jedného roka môžete začať s prvými krokmi. Vhodné je začať interiérovým štvorkolesovým odrážadlom pre najmenších. Rádius otáčania riadidiel je menší (neotáčajú sa príliš vľavo ani vpravo), čo dieťaťu uľahčí jazdu. Môže sa plne sústrediť na pohyb celého tela, koordináciu hrubej motoriky. Niektoré odrážadlá sú vhodné do interiéru aj exteriéru.

12-15 mesiacov – Štvorkolesové odrážadlo

Viac ako dve kolesá? Prvé odrážadlá pre nejmenších majú dve kolesá vpredu a dve vzadu, zatiaľ čo odrážadlá pre väčšie deti pripomínajú bicykel bez pedálov. Niektoré odrážadlá majú vpredu dve kolieska, zatiaľ čo vzadu len jedno a neskôr sa dajú zmeniť na kolobežku. Interiérové odrážadlá majú kolieska špeciálne prispôsobené podmienkam v domácnosti. Tichú jazdu ocenia aj susedia, alebo vy pri pozeraní televíze či počúvaní hudby  🙂  Rachot kolies spolu s výskotom, to sú už decibely.

15-24 mesiacov – Dvojkolesové odrážadlo znížené

Ak začíname s odrážadlom trochu neskôr, vyberáme dvojkolesové odrážadlo. Správnu veľkosť určíme podľa výšky dieťaťa. Kolená v sede by mali byť mierne pokrčené, chodidlá celou plochou na zemi. Nastaviteľná výška sedadla a riadidiel umožní prispôsobiť odrážadlo s rastom dieťatka.

24-36 mesiacov – Odrážadlo alebo 12” bicykel

Dôležitá je výška sedadla dieťaťa
Dieťa musí dosiahnuť celými chodidlami na zem, nielen špičkami. Výhodou je výškovo nastaviteľné sedadlo, odrážadlo potom rastie s dieťaťom.
Určite nechajte dieťa odrážadlo vyskúšať, či mu dokonale sedí!

Výber podľa materiálu

Odrážadlá sa robia kovové, drevené alebo plastové.

  • Drevené odrážadlo je štýlovým doplnkom pre milovníkov prírodných materiálov. Drevené odrážadlá – sú tradičné, odolné výrobky, vhodné aj do interiéru
  • Výhodou plastového odrážadla je nízka váha a odolnosť voči prírodným vplyvom. Plastové odrážadlá – sú ľahšie a lacnejšie
  • Kovové odrážadlá vyhrávajú jazdnými vlastnosťami, kvalitou a bezpečnosťou. Kovové odrážadlá – vynikajú pevnosťou a odolnosťou, vydržia aj pre viac detí

Vyberajte aj podľa kvality a použitých materiálov

Kolesá

Ďalej nájdete rozdiely v kolesách – sú buď nafukovacie alebo plné plastové alebo bantamové. Nafukovacie kolesá sú príjemnejšie pre jazdu.
Nafukovacie kolesá s dušou sú vhodné do terénu, najlepšie odpružia väčšie nerovnosti, avšak je potrebné ich pravidelne dofukovať. Oproti tomu penové / bantamové kolesá sú veľmi odolné, nehrozí im defekt a majú dlhú životnosť.

Nafukovacie, penové či plastové? Podľa účelu použitia majú odrážadlá rôzne typy kolies. Plastové kolieska nájdeme skôr na odrážadlách do interiéru.

S brzdou či bez?

Pre najmenšie deti sú zbytočné brzdy, deti na ne nemajú silu ani dostatočne vyvynutú ručičku. Zo začiatku sa dieťa hlavne sústredí na zosúladenie pohybov rúk, nôh, celého tela a na zatáčanie. Preto odporúčame i pri väčších deťoch začať s odrážadlom bez brzdy. Pre menšie deti môže byť náročné samotné stlačenie brzdovej páky. Bezpečná forma brzdenia na odrážadle bez brzdy je pomocou celej plochy chodidiel.
Odrážadlo s brzdou je vhodné pre deti, ktoré už majú zvládnutú koordináciu pohybov pri jazdení.
Brzdy na odrážadle? Pre najmenšie deti radšej nie!
Tí najmenší sa snažia predovšetkým udržať rovnováhu a nemajú ani dosť síl na stlačenie brzdy. Väčšie deti (3 roky a vyššie) by sa už mali s brzdou zoznámiť, aby ju vedeli používať pri jazde na rýchlejšom bicykli.

Obmedzenie otáčania riadidiel.

Obmedzenie rádiusu otáčania riadidiel je diskutovaná téma, pri ktorej existujú zástancovia dvoch táborov.

Ak je otáčanie riadidiel priveľké, zvyšuje sa riziko pádu najmä pri menej skúsených deťoch.
S pribúdajúcou zručnosťou pri jazde je však dobré, keď sa otáčanie riadidiel viac ponáša na bicykel, kde je rádius výrazne väčší.
Znižuje to aj riziko narazenia sa na rukoväť riadidla pri páde, ak sa riadidlá nevytočia.

Share

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *