fbpx

Prečo sa koronavírus može stať veľmi nebezpečným?

Prečo?
1. INKUBAČNÁ DOBA
Lebo luďia neprijali nevyhnutné protiopatrenia. Nemalo sa čakať, než sa potvrdí prípad nákazy, pričom určite už máme ďalších nakazených na Slovensku, len títo ľudia o tom netušia. Nachádzajú sa ešte len v predklinickom štádiu, čiže nemajú prejavy choroby. Inkubačná doba môže trvať 10 – až 14 dní, ale v Číne zaznamenali prípady, keď to bolo až 27 dní. Takýto človek sa voľne pohyboval takmer štyri týždne, mohol preniesť koronavírus na ďalších ľudí. To isté sa dá povedať o populácii na Slovensku.

2. ŠTATISTICKÁ PRAVDEPODOBNOSŤ ROZŠÍRENIA
Presuňme sa napríklad do Talianska.
Matematická prognóza vyzerá tak, že Taliansko sa nedokáže účinne brániť politickými a spoločenskými protiopatreniami. V krajine tak bude do konca apríla 69-tisíc nakazených a z toho 10 percent, čo je 6 900 pacientov, bude v nemocniciach potrebovať intenzívnu starostlivosť. Zabezpečiť ju kompletne je absolútne nemysliteľné, lebo ako som už povedal, kapacitne sa to nedá zvládnuť. Navyše koronavírus môže zanechať v Taliansku strašné následky, pretože má staré obyvateľstvo. Taliani dlho žijú, ale na druhej strane majú nízku pôrodnosť. Výsledok je ten, že stredný vek populácie je tretí najvyšší na celom svete po Japonsku a Nemecku. Starí ľudia sú najzraniteľnejšia časť obyvateľstva v prípade koronavírusu. V súvislosti s nezvratnými prekročenými kapacitami na jednotkách intenzívnej starostlivosti preto očakávam v Taliansku veľa mŕtvych. Rád by som sa mýlil, ale matematicky to tak vychádza.

3. AKO KORONVAVÍRUS OHROZUJE PACIENTOV?
Útočí masívnym zápalom pľúc. Obojstranným. V pľúcach vyvolá silný zápalový proces. Do pľúcnych alveol sa vylučujú tekutiny, ktoré sú súčasťou zápalu. Zatopia pľúca, čo znamená, že vzduch sa nedostáva k membránam, cez ktoré preniká kyslík do krvi. Jeho množstvo u človeka začne klesať, a to vedie k zlyhaniu organizmu. Ľudia na jednotkách intenzívnej starostlivosti majú šancu prežiť, lebo sú napojení na ventilátore, fakticky na umelé pľúca. Tie v kritickom období dokážu za pacienta dýchať, čím zabezpečia dostatočnú saturáciu krvi kyslíkom, aby pacient nezomrel počas akútneho zápalového obdobia. Môže trvať týždeň, kým získa nádej zotaviť sa.

4. NÁPOR NA INTENZÍVNU NEMOCNIČNÚ STAROSTLIVOSŤ A PERSONÁL
Lenže keď výrazne stúpne počet ťažko chorých, už nemáte dosť špecialistov a tiež technickej výbavy, takže začína byť veľmi zle. Nehovoriac o riziku, že sa môžu nakaziť zamestnanci nemocníc, čím sa znížia počty personálu. V čínskom meste Wu-chane, kde epidémia vypukla, bolo začiatkom februára už infikovaných okolo tritisíc lekárov a zdravotných sestier. Vyradilo to veľa odborníkov zo starostlivosti o pacientov. Udiať sa to môže, bohužiaľ, aj kdekoľvek v Európe. Prevenciou môže byť nosiť rúška.

Share

You Might Also Like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *